Odpływ liniowy a żuraw warsztatowy
Wypożyczalnia samochodów 4×4 – Warszawa Gdynia Katowice

Opel – historia marki do roku 1949

Posted in Uncategorized  by admin
September 19th, 2019

width=300Firma Opel to niemieckie przedsiębiorstwo, którego historia sięga końca dziewiętnastego wieku. Dzisiaj Ople chyba najczęściej widywane na drogach pojazdy, jednak początku były burzliwe – tak samo jak w przypadku wszystkich firm motoryzacyjnych. Pierwsze urządzenia, które produkowane były w tej firmie to przedmioty niezbyt kojarzące się z motoryzacją. Zajmowała się tworzeniem maszyn do szycia oraz rowerów. Bardzo szybko firma zmieniła profil działalności na samochody, budowane na podwoziu innych aut. Pierwsze modele nie sprzedawały się zbyt dobrze, dlatego ofertę rozszerzono także o motocykle. Firma nie bała się rywalizacji z konkurencją – tworzyła także samochody, które potwierdzały swoją klasę w zawodach. W latach dwudziestych tworzyła auta bardzo nowoczesną metodą – czyli na taśmie produkcyjnej. W tamtym czasie firma opracowała silnik odrzutowy, który zastosowano nawet w samolocie. W związku z działaniami pierwszej wojny światowej, firma zaczyna produkować samochody na potrzeby wojska – chodzi głównie o ciężarówki. Jednym z najbardziej rozpoznawalnych modeli Opla jest Opel Blitz. Ta ciężarówka była produkowana na potrzeby Wermachtu w wielu różnych wersjach.

Firma w tamtym okresie przypomniała sobie o zwykłych użytkownikach samochodów. Dla potrzeb „przeciętnego Niemca” powstał model z silnikiem 1.2 litra. Taki krok w latach trzydziestych ubiegłego wieku można porównać do działań innej niemieckiej firmy – czyli Volkswagena. Konkurent w tamtym czasie rozpoczął produkcję modelu Garbus – na zlecenie Adolfa Hitlera.

Dzięki produkcji taśmowej każdego dnia schodziło z taśmy około siedemdziesięciu ciężarówek Blitz. Jeśli chodzi o samochody osobowe, liczba ta jest czterokrotnie większa. Opel w tamtym okresie zupełnie zdominował rynek. Firma decyduje się wtedy na zrezygnowanie z produkowania rowerów oraz maszyn do szycia, zaczyna produkować coraz bardziej upowszechniające się lodówki. W burzliwym okresie wojennym władze nakazują zrezygnowanie z produkcji samochodów osobowych. [przypisy: zasada otomoto, zasada otomoto gdańsk, zasada otomoto Katowice ]

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: auto auto ostrobramska icd otomoto zasada otomoto