Odpływ liniowy a żuraw warsztatowy
Wypożyczalnia samochodów 4×4 – Warszawa Gdynia Katowice

Silniki turbospalinowe

Posted in Uncategorized  by admin
September 7th, 2019

Tłoki odlane z żeliwa zaopatrzone są w denka z żaroodpornej stali austenitycznej. Szczelina powietrzna pomiędzy denkiem i tłokiem utrudnia wymianę miedzy nimi ciepła, Podczas pracy silnika denka tłoków silnie sie rozżarzają, co zapewnia intensywne nagrzewanie sprężanego powietrza i przyspiesza parowanie paliwa wtryskiwanego między tłoki, Silnik odznacza się bardzo miękkim biegiem i może prawidłowo pracować na różnych gatunkach paliwa w tym również i na niskooktanowej benzynie.

Silnik turbospalinowy ma przynajmniej jedna turbinę wykonującą pracę użyteczną, zwaną turbiną napędową. Wirnik turbiny silnika turbospalinowego obraca się wskutek dynamicznego działania na jego łopatki strumienia spalin o dużej prędkości, a zatem i 0 dużej energii kinetycznej (w silniku tłokowym działa na tłok w zasadzie tylko statyczny nacisk spalin). Silniki turbospalinowe, podobnie jak i spalinowe tłokowe, są silnikami o spalaniu wewnętrznym, w których czynnikiem pracującym są spaliny powstałe ze spalania paliwa w uprzednio sprężonym powietrzu. Po rozprężeniu w turbinie do ciśnienia otoczenia, spaliny usuwane są na zewnątrz silnika.

Zalety. Silniki turbospalinowe w stosunku do tłokowych silników spalinowych o takich samych mocach wykazują wiele istotnych zalet jak; mniejszy ciężar, mniejsze wymiary, mniejsza liczba części i na ogół niższy koszt produkcji (seryjnej), brak części poruszających się posuwisto-zwrotnie (tj. zbędny jest skomplikowany układ korbowy, wywołujący niepożądane drgania). Pod względem eksploatacyjnym silniki turbospalinowe są wygodniejsze niż tłokowe silniki spalinowe ze względu na zdolność do pracy pod obciążeniem w całym zakresie prędkości biegu, niewrażliwość na jakość paliwa oraz małe zużycie Oleju. [więcej w: papis otomoto, auto ostrobramska, renault używane z gwarancją ]

Wady. Główne wady silników turbospalinowych to: stosunkowo jeszcze wysokie zużycie paliwa i niska sprawność, zwłaszcza w zakresie małych obciążeń. Zasadniczą przyczyna niskiej sprawności silników turbospalinowych jest brak możliwości skutecznego chłodzenia części pracujących w wysokich temperaturach. Narzuca to konieczność obniżania temperatury spalin do granic dopuszczalnych z uwagi na trwałość dostępnych obecnie materiałów konstrukcyjnych, co z kolei wydatnie obniża sprawność silników turbospalinowych. Cechy silników samochodowych. Silniki turbospalinowe do napędu samochodów mają stosunkowo niewielkie moce i natężenia przepływu gazów, a wiec i małe sprężarki oraz turbiny.

Wynika to głównie ze względnego powiększenia szczelin miedzy łopatkami wirnika a obudową, większych względnych błędów wykonania profilów łopatek oraz ze zmniejszenia liczby Reynoldsa przepływ) w małych turbinach w porównaniu z dużymi.

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: auto ostrobramska papis otomoto renault używane z gwarancją