Odpływ liniowy a żuraw warsztatowy
Wypożyczalnia samochodów 4×4 – Warszawa Gdynia Katowice

Wymiana ładunku w cylindrze

Posted in Uncategorized  by admin
September 13th, 2019

Po rozprężeniu spaliny zostają usunięte z cylindra. W silniku czterosuwowym wydalanie spalin odbywa się zasadniczo podczas suwów wydechu. Aby jednak zapewnić możliwie dokładne usunięcie spalin, proces zaczyna sie już pod koniec suwu pracy (rozprężania) a kończy z początkiem suwu ssania. W silnikach samochodowych, których wały korbowe wirują ze znacznymi prędkościami, zawór wydechowy zaczyna się otwierać przy kącie położenia korby 70 . . . 200 przed ZW, a osiada na gnieździe przy kącie 10. . .300 po ZZ. Podczas wydechu spalin z cylindra wał korbowy obraca się o kąt 210. . .2900. W początkowej fazie tego ruchu odbywa się otwieranie zaworu, a w końcowej — zamykanie. Zawór jest wtedy otwarty tylko częściowo i stawia dodatkowy opór uchodzącym gazom, dławiąc ich przepływ. Przeciętnie otwieraniu oraz zamykaniu zaworu odpowiada kąt 60. . 900 0. w. k. Na niedławiony wypływ gazów pozostaje więc około 150. . .2000 0. w. k. [patrz też: hajmig otomoto, auta poleasingowe pko, otomoto pl osobowe ]

W pierwszym okresie wydechu, trwającym do zwrotu wewnętrznego tłoka, spaliny uchodzą z cylindra wskutek własnej prężności. W następnym okresie tłok wypycha gazy podczas swego ruchu ku głowicy. Po zwrocie zewnętrznym tłoka spaliny uchodzą jeszcze z cylindra wskutek bezwładności. Resztki spalin pozostają jednak w cylindrze. Ilość pozostających spalin zależy od wielkości komory spalania, od temperatury spalin, prędkości biegu silnika i oporów w układzie wydechowym. Resztki spalin mieszają się następnie ze świeżym ładunkiem.

Świeży ładunek napływa do cylindra silnika czterosuwowego zasadniczo podczas suwu ssania. Podobnie jednak jak podczas wydechu spalin, aby zapewnić możliwie dokładne napełnienie cylindra, zawór ssący zaczyna się otwierać już przy kącie położenia korby 40 . . przed ZZ a zamyka ostatecznie sie przy 40. . .600 po ZW. Zasilanie nową mieszanką lub powietrzem trwa więc w czasie 220. . .2800 0. w. k. uwzgledniając okresy otwierania i zamykania zaworu, a kanały wlotowe są otwarte całkowicie przez 150. . 2000 o. w. k. W niektórych silnikach wolnossących (nie doładowywanych) w pierwszym okresie po otwarciu zaworu ssącego (przed zwrotem zewnętrznym tłoka) świezy ładunek dostaje się do Cylindra dzięki ssącemu działaniu uchodzących spalin. Następnie, podczas suwu ssania, świeży ładunek jest wtłaczany do cylindra przez ciśnienie atmosferyczne dzięki podciśnieniu wytwarzanemu przez tłok. W ostatnim okre Sie, po zwrocie wewnętrznym tłoka, część ładunku napływa do cylindra dzięki swej bezwładności.

Proces usuwania spalin i napełniania świeżym ładunkiem cylindra silnika dwusuwowego odbywa się jednocześnie i nazywa się procesem przepłukiwania cylindra. Zawór lub kanały wydechowe otwierają się przed odsłonięciem kanałów zasilających, a tylko w niektórych małych silnikach o sprężaniu wstępnym w. skrzyni korbowej, oba kanały otwierają się jednocześnie. Jeśli wydech zaczyna się wcześniej niż napełnianie cylindra, pierwsza faza wymiany ładunku jest taka sama jak w czterosuwie, tj. następuje wówczas gwałtowny spadek ciśnienia w cylindrze. Po otwarciu kanałów zasilających mieszanka lub powietrze sprężone w skrzyni korbowej albo w dmuchawie zostają wtłoczone do cylindra i wypychają z niego spaliny. Zasilanie kończy się z chwila przysłonięcia szczelin zasilających. Kanały wydechowe zamykają sie przed zakończeniem zasilania zasadniczo tylko w silnikach o niesymetrycznym rozrządzie tłokowym lub z zaworami wydechowymi. W silnikach o rozrządzie symetrycznym kanały wydechowe przysłaniane są zwykle później niż zasilające.

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: auta poleasingowe pko hajmig otomoto otomoto pl osobowe