Odpływ liniowy a żuraw warsztatowy
Wypożyczalnia samochodów 4×4 – Warszawa Gdynia Katowice

Korbowód

Posted in Uncategorized  by admin
September 18th, 2019

Trzon korbowodu ma z reguły przekrój dwuteowy. Jeżeli sworzeń tłokowy jest smarowany pod cinieniem, wowczas trzon ma środkowy pas dwuteownika pogrubiony i przewiercony wewnątrz lub niekiedy wzdłuż tego pasa jest przymocowana rurka doprowadzająca olej do sworznia.

Łeb korbowodu jest jednolity, jeżeli stosowane jest toczne łożysko korbowe, lub dzielony — przy stosowaniu łożyska ślizgowego (najczęściej). Odejmowaną część łba, tzw. pokrywe korbowodu, odkuwa się przeważnie jako jedną całość z korbowodem, a następnie odcina od niego, mocuje śrubami i obrabia łącznie z korbowodem. Łeb korbowodu może być podzielony prostopadle do osi symetrii trzonu lub skośnie — z reguły w taki sposób, aby korbowód po zdjęciu pokrywy można było wyjąć poprzez cylinder. Skośny podział pozwala na ograniczenie szerokości łba i zmniejszenie obciążenia śrub korbowodowych.

Pokrywa korbowodu jest dokładnie ustalona w stosunku do korbowodu za pomocą śrub pasowanych, odsadzeń, kołków ustalających lub ząbkowania. Ze względu na warunki pracy łożyska korbowego od pokrywy wymaga się dużej sztywności, która zapewnia się przez odpowiednie użebrowanie. Gniazdo panewki w łbie korbowodu obrabia się z tolerancją h6 lub h5. Wymagana gładk0ść powierzchni co najmniej V 6. Gniazdo po wykończeniu sprawdza się na doleganie do wzorca (wymagane jest doleganie co najmniej 950 powierzchni). gruby korbowodowe. Pokrywę przymocowuje się do korbowodu za pomocą śrub z nakrętkami (najczęściej) lub śrub wkręcanych w gwintowane gniazda we łbie korbowodu, albo przy użyciu nakrętek nakręcanych na śruby odkute wraz z korbowodem (wykonanie kosztowne i rzadko stosowane). Łby śrub są zwykle okrągłe, jednostronnie ścięte. Sciecia takie opierając sie o półki trzona  korbowodu unieruchamiają śruby. gruby korbowodowe zalicza się do najbardziej odpowiedzialnych elementów konstrukcyjnych silnika, ze względu na przenoszenie bardzo dużych i szybko zmieniających się obciążeń. [hasła pokrewne: otomoto wloclawek, mercedes zasada otomoto, otomoto olkusz ]

 Śruby korbowodowe wyrabia się ze stali węglowych wyższej jakości lub stali stopowych, stosując bardzo staranną obróbkę mechaniczna i cieplna. W celu zmniejszenia oddziaływania karbu wszystkie przejścia pomiędzy różnymi przekrojami wykonuje się jako zaokrąglone, a ponadto śruby zaopatruje sie w gwinty walcowane. Nacinany skrawaniem gwint śrub korbowodowych jest często korygowany — przez zwiększenie promieni zaokrąglenia profilu.

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: mercedes zasada otomoto otomoto olkusz otomoto wloclawek