Odpływ liniowy a żuraw warsztatowy
Wypożyczalnia samochodów 4×4 – Warszawa Gdynia Katowice

Opel Blitz – najciekawsza ciężarówka czasów wojny

Posted in Uncategorized  by admin
September 19th, 2019

width=300Opel Blitz to samochód pojawiający się na każdym filmie o wojnie. Jego uniwersalna konstrukcja dawała szerokie pole do popisu, jeśli chodzi o zastosowanie auta. Na jego podwoziu powstawały zarówno duże karetki, jak i autobusy, wozy łączności, zwykłe ciężarówki z różnymi naczepami. Jednym słowem, na bazie jednej podstawy powstało kilkanaście rodzajów aut. Opel Blitz był produkowany w dwóch wersjach – trzy i półtora tony. Wiele osób będzie zdziwionych faktem, że większość części do Opla Blitza było produkowanych przez General Motors – czyli przez wroga Niemiec w okresie wojny. Mimo tego, że amerykanie posiadali większość udziałów w Oplu, rząd faszystowski przejął kontrolę nad fabrykami. Władze Trzeciej Rzeszy nie ufały Amerykanom, a fabryka wróciła do prawowitego właściciela dopiero po wojnie.

Lżejszy model jest dużo mniej popularny w wyposażeniu wojska. Wszystko przez napęd jedynie na tylną oś. Był o połowę mniejszy i świetnie się sprawdzał w miejscach, gdzie teren był lepszy. Jego produkcja to jednak kropla w morzu – jeśli porównywać go z większym modelem. [więcej w: zasada otomoto, zasada otomoto gdańsk, zasada otomoto Katowice ]

Model S to największa ciężarówka zbudowana na podwoziu Blitza. Miała udźwig trzech ton, a produkcja rozpoczęła się jeszcze w 1936 roku. Świetnie sprawdzała się jako podstawowy wóz wspomagający działania wojenne. Mogła przewozić duże ciężary przy relatywnie małych rozmiarach. Świetnie sprawdzał się silnik Opla Blitza, odporny nawet na używanie paliwa niskiej jakości.

O wszechstronności napędu Opla Blitza może świadczyć fakt, że był często napędzany zupełnie nietypowymi paliwami. Z uwagi na braki ropy naftowej opracowano przedziwny sposób napędzania, przypominający ten z lokomotyw. W modelu Holzgas zastosowano zbiornik na drewno , które podgrzewane było następnie w dużym kotle. W tym procesie powstawał gaz drzewny – stanowiący paliwo samochodu. Samochody tego typu rzadko uczestniczyły w działaniach wojennych, ale świetnie nadawały się do wspierania drugiej linii frontu wojennego.

 

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: auto auto ostrobramska icd otomoto zasada otomoto