Odpływ liniowy a żuraw warsztatowy
Wypożyczalnia samochodów 4×4 – Warszawa Gdynia Katowice

Wojenna historia firmy Opel.

Posted in Uncategorized  by admin
September 19th, 2019

width=300Przed drugą wojną światową, firma Opel miała przed sobą świetlane perspektywy. Taki modele jak Opel Kapitan, Olimpia czy Admiral świetnie się sprzedawały. Dzięki samochodom osobowym Opel był pierwszym producentem samochodów w Europie. Jeśli chodzi o ciężarówki, dużym powodzeniem cieszy się Opel Blitz, który później będzie podstawowym samochodem dostawczym Wermachtu. W chwili rozpoczęcia wojny, Opel zatrudnia ponad dwadzieścia pięć tysięcy osób – to wielka fabryka. Co przyniosły jej lata wojenne? Zaczęto od wielkich zmian na niekorzyść. Firma nie mogła już produkować aut osobowych – bo mogło być ciosem dla przedsiębiorstwa, które sprzedało już kilka milionów swoich pojazdów. Wojna wymusiła na Oplu rozszerzenie asortymentu. Zaczęto produkować ciężarówki z napędem na dwie osie, ciężarówki z gąsienicami, elementy poszycia samolotów.

Z uwagi na to, że firma aktywnie wspomagała armię niemiecką, nie można dziwić się z powodu zniszczenia fabryk na terenie Niemiec. Zostały one zbombardowane przez samoloty aliantów. Wojska radzieckie w czterdziestym piątym roku zdobyły linię produkcyjną nieco przestarzałego w tamtym czasie modelu Kadett. Była ona okupowana przez żołnierzy radzieckich. [przypisy: zasada otomoto, zasada otomoto gdańsk, zasada otomoto Katowice]

Jak zawierucha wojenna wpłynęła na kondycję firmy? Pomimo dużych zniszczeń, firma bardzo szybko podniosła się z drobnego kryzysu. W pierwszym roku po wojnie opracowano nowy model Opla Blitza – który to był mniejszy i lżejszy od poprzednika. Ważył półtora tony. W tym samym roku firma powróciła do produkcji lodówek, a rok później mogła już produkować to, z czego znamy ją do tej pory – czyli aut osobowych. Pierwszym modelem był Opel Olimpia, zaraz po nim wrócono do produkcji Opla Kapitana. Szybko odbudowano fabryki zniszczone przez wojnę. Samochody stały się jeszcze lepsze, dzięki wprowadzeniu toru do testowania samochodów. W fabryce w Russelsheim rozpoczęto produkcję modelu Olimpia – tym razem była to trzecia generacja. Jak widać, wojna nie miała większego wpływu na działanie firmy.

Tags: , ,

Comments are closed.

Powiązane tematy z artykułem: auto auto ostrobramska icd otomoto zasada otomoto